Zkumavky pro přípravu a analýzu plazmy
Zobrazit filtry

Zkumavky pro přípravu a analýzu plazmy

• Vnitřní stěny těchto zkumavek jsou preparovány heparinátem lithným, amonným nebo sodným. Heparin jako antikoagulační činidlo aktivuje antitrombiny, čímž blokuje koagulační kaskádu, takže nevznikne krevní sraženina a sérum, ale plná nesrážlivá krev, resp. po centrifugaci plazma.

• Odběrové zkumavky pro přípravu plazmy s heparinem a gelem obsahují na dně separační gel. Hodnota specifické hustoty gelu je nastavena přesně mezi hladinu krevních buněk a plazmu. Separační gel se během centrifugace posune do prostoru mezi hladinu krevních buněk a plazmu, kde vytvoří stabilní bariéru. Plazma může být v analyzátoru odebírána přímo z této zkumavky a odpadá nutnost použití sekundární nádobky. Tato bariéra umožňuje prodloužení stability vyšetřovaných parametrů v primární zkumavce při dodržení podmínek pro uchovávání plazmy minimálně 48 hodin, u většiny analytů podstatně déle (viz. studie Stability of the Gel Barrier in VACUETTE® Plasma Gel Tubes during Transport – na vyžádání u výrobce nebo distributora).

• Zkumavky pro přípravu plazmy jsou používány pro rutinní biochemická stanovení s následující výjimkou: lithium nelze stanovovat ze zkumavek s heparinátem lithným, amoniak ze zkumavek s heparinátem amonným a natrium ze zkumavek s heparinátem sodným.